Ankara’da konuşulan son kulis: Erdoğan, Soylu ile görüştü… Görüşmenin tarihi dikkat çekti

Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tutuklu suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’la ilgisi olduğu iddia edilen eski İçişleri Bakanı ve AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu’ya ‘sahip çıkmasıyla’ gelişen sürece dair edindiği bilgileri paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Eylül akşamı Nahçıvan dönüşünde Soylu’yu Ankara’da kabul ettiğini belirten Aytunç Erkin’in yazısından ilgili bölüm şöyle:

“İktidar bloğunda bir iç kavganın merkeziyse Beştepe’den çok AKP Genel Merkezi gibi görünüyor.”

Bu bilgiyi iktidar cenahını yakından takip eden bir isim (son günlerde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu etrafında yürüyen tartışmalar ışığında) aktardı. Özellikle Ayhan Bora Kaplan’ın başında olduğu suç örgütüne yönelik operasyonun ardından başlayan süreç ve Emniyet’te Soylu’ya yakın isimlerin görevden alınmaları tartışmaları daha da artırdı denilebilir.

Bu arada bir kulis bilgisini paylaşmakta fayda var:

26 Eylül akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan Nahçıvan dönüşü, Süleyman Soylu’yu Ankara’da kabul etti. Soylu’nun talebi üzerine yapılan görüşmenin iki saate yakın sürdüğü belirtildi.

Görüşmeyi önemli kılansa MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, Erdoğan Azerbaycan’dayken yaptığı sosyal medya paylaşımı üzerine gelmesi. Bahçeli, 25 Eylül’de dedi ki: “… Özellikle bir adli vakıa üzerinden devamlı surette eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve bakanlık dönemine ilişkin mesnetsiz iddialarda bulunanların potansiyel rövanş alma gayesine heves ettikleri elbette dikkatli ve uyanık gözlerden kaçmamaktadır. FETÖ, PKK ve gayri meşru çevrelerde derin bağ ve bağlantıları tevsik veya teyit edilmiş köksüzlerin Sayın Soylu’ya orantısız suçlamaları… MHP vefanın ve siyasi ahlakın bir gereği olarak Sayın Süleyman Soylu’nun arkasındadır.”

Bu paylaşımdan bir gün sonra da Erdoğan-Soylu görüşmesi gerçekleşti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x