ATM’lerde Yeni Dönem Başladı: Hem Para Çekme Limiti Değişti Hem de O Paralar Artık Kabul Edilmiyor!

Yeni dönemde harcamaların birçoğu internet ve telefon üzerinden yapılabiliyor olsa da, bazı zamanlar nakit harcanması gereken durumlar oluşabiliyor.

Böyle anlarda banka şubelerinden para çekmek bazen yoğun sıra nedeniyle, bazense banka şubesinin uzak konumda bulunmasından kaynaklı mümkün olmamakta. ATM’ler tarafından bir süredir belirlenen günlük 5.000 TL’lik para çekme sınırı, çok sayıda müşteriyi mağdur ederken, vatandaşlar yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle 5.000 liralık sınırın yeterli olmadığını belirtti ve bu sınırın üzerinde çekim yapmak istediklerinde komisyon ödemek zorunda bırakıldıklarına dikkat çekti.

PARA ÇEKME LİMİTLERİ İKİ KATINA ÇIKARILDI

2024 yılıyla birlikte bu uygulamada değişikliğe giden birçok banka, ATM işlemlerinde günlük limiti 10 bin lira seviyesine yükseltti. Yaşanan yüzde 100 artış, nakit para ile işlem yapan müşterilerin yüzünü güldürürken, Türkiye’de 31 Mart sonrası çıkması beklenen yeni banknotlar ile para arz sorunlarının kısmen çözülmesi bekleniyor.

Yüksek enflasyonun yansımalarından bir diğeri ise, ATM’lere adeta para yetiştirilemiyor oluşu.

Basit işlemlerin dahi binlerce lira tutması nedeniyle ATM’lere yatırılan miktarlar her geçen gün yukarı çıkarken, ATM’lerin içerisinde yer alan ve paraların saklanmasını sağlayan stoklar, yüksek para girişleri karşısında çaresiz durumda kaldı.

Halihazırda tedavülde bulunan 5 TL’lik banknotların zaten yıllardır ATM’ler tarafından kabul edilemiyor oluşunun ardından bankalar, aldıkları yeni karar ile 10 liralık slotların da önemli bir bölümünü kapatmış ve 200 liraya çevirmiş durumda.

ATM’LER ARTIK BU PARALARI KABUL ETMİYOR

Türkiye’de artık basılan her 5 yeni banknottan 4 tanesinin 200 lira olması, dolaşımdaki paraların büyük bir bölümünün 100 ve 200 TL’lik banknotlardan oluşmasına neden olmakta. Bu durum nedeniyle Ziraat Bankası’nın eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşçu, banka ATM’lerinde 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’lik paralar için 5 ayrı slot olduğunu belirterek, son zamanlarda çok sayıda 200 liranın kullanılması ve 10 TL’nin alım gücünün tamamen kaybolması nedeniyle bankalarda kritik bir değişikliğe gidildiğini belirtti.

​​​​​​​Birçok banka, ATM kanalından yapılacak para yatırma ve çekme işlemleri için 10 liralık banknotların kullanımını kapatırken, 10 TL için ayrılan slotları da 200 liralık paralara yönlendirdi. Söz konusu uygulamanın ilerleyen dönemde daha da artacağını belirten Babuşçu, yapılan değişiklik için “Çünkü başta türlü para yetişmiyor” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x