“Çinili Cami’yi yıkım” kararı durduruldu

Kütahya Çinili Cami’nin yıkım kararında yeni gelişme yaşandı. Kütahya’nın sembol isimlerinden ressam Ahmet Yakupoğlu’nun kendi elleriyle inşa ettiği sanat değeri yüksek Çinili Cami’ye temel kayması nedeniyle Kütahya Anıtlar Kurulunca hazırlanan rapor doğrultusunca yıkım kararı verilmişti.

Alınan karar üzerine devreye giren Yakupoğlu’nun manevi kızı Havva Sökmener, konuyu Bursa İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Görülen dava neticesinde ise caminin kültürel değeri ve daha önceki üniversite kurul kararlarının ‘güçlendirme yapılabilir’ şeklindeki raporları dikkate alınarak yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

‘GÜÇLENDİRME YAPILABİLİR’

2018 yılında ‘zemin kayması’ nedeniyle ibadete kapanan ve güçlendirme seçenekleri üzerinde durulan cami için aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nin de bulunduğu uzmanlar rapor hazırlamıştı. Raporda ‘güçlendirme’ yapılarak caminin kurtarılabileceğine dikkat çekilmişti. Ancak Kütahya’nın sembol yapılarından birine dönüşen cami için yıkım kararı verilmiş, bu karar sanat dünyasını da bölge halkını da üzmüştü.


SANAT DEĞERİ YÜKSEK

Çinili Camiiyi, hayatını Türk kültürüne vakfeden, Anadolu’nun ruhunu resimlerine nakşeden merhum sanatçı Ahmet Yakupoğlu 1973’te inşa etmişti. Sanatçı Ahmet Yakupoğlu, fırçasının ucuyla tek başına vücuda getirdiği, tuğlasını ördüğü, harcını kardığı, çinilerini elleriyle yerleştirdiği camiyi gelecek nesillere emanet etmişti.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x